Prebrojavanje ptica na ušću Neretve

Dana 5. listopada 2013 godine na ušću Neretve su učenici naše škole Mia Dominiković, Ana Nikol Šprlje, Iva Jurić, Ivana Nikolić sa učiteljicom Željana Zovko sudjelovali u aktivnostima promatranja i prebrojavanja ptica koje je održano povodom „ Dani Dragutina Rucnera“ koji je bio poznati ornitolog i osnivač Ornitološke zbirke u Metkoviću.

Delta Neretve sa svojim ušćem broji oko 310 vrsta ptica, gdje od njih 115 grade gnjezdo tkz. gnjezdarice. Područje je važno kao odmaralište ptica za vrijeme selidbe i zimovanja.

Neretva ponovo postaje ptičje obitavalište, a ovog proljeća je zamjećeno i neko tisuća ptica u jatima, od čega su najviše  bile zastupljene neke vrste pataka, gnjuraca, lisaka, čaplji i žličarki.

Učenici si kroz dalekozor uspjeli vidjeti: ćurlina, čigru, galeba klaukovca, sivu čaplju, malu bijelu čaplju, velikog vranca, bijelog žalara, muljaču i neke patke.

Nadam se da će ušće Neretve i dalje biti ekološko važno područje za ptice,  zanimljivo za cijeli svijet.

Željana Zovko, učiteljica biologije i kemije

Izvor: Željana Zovko

objavio: Josip Šprlje   datum: 28. 10. 2013.